Master Class Juliusz Chrząstowski
11 stycznia, Strefa BE, godz. 11.00 – 14.00
POSTAĆ BRONIEWSKI: MOJA WERSJA HISTORII
W Bitwie warszawskiej 1920 duetu Strzępka/Demirski obecnej na deskach Starego Teatru od przeszło sześciu lat – Józef Piłsudski, Władysław Broniewski, Feliks Dzierżyński, Róża Luksemburg i Wincenty Witos kotłują się w obrębie jednego momentu dziejowego, nocy z 6 na 7 sierpnia, kiedy wszystko ma się rozstrzygnąć. Piłsudski chce spać, Broniewski ma dość biernego wyczekiwania, a Dzierżyński poddaje Polskę międzywojnia ostrej krytyce. Łukasz Badula pisał po premierze, że to spektakl …refleksji nad samą polskością, rozpatrywaną na przykładzie postaw i zachowań historycznych awatarów. Awatarów, gdyż żadna z podręcznikowych postaci nie gra tu siebie (kulturaonline.pl).
Jako aktor grający Broniewskiego przy każdym wejściu na scenę zmagam się z tym problemem bycia postacią, a jednak niepostacią. Czy w dramacie Pawła Demirskiego gram polskiego poetę, czy tylko figurę poety, żołnierza, pijaka, kobieciarza? Czy może jestem awatarem “Władka”, jego hologramem, zgodnie z tym co napisał recenzent?
Podobnie hologramowe są realia sztuki. Demirski i Strzępka zdają się sugerować, iż nie ma szans na obiektywnie odtworzoną scenerię. Zawsze będzie to jakiś zakorzeniony w mitach (literackich i narodowych) kostium, z którego wyłażą szwy. (Ł. Badula)
Czy można zatem obiektywnie zagrać dziś w teatrze postać w pełni wiarygodną historycznie, psychologicznie i biograficznie? Podczas Master Class spróbujemy zbadać to zagadnienie, mierząc się w praktyce z monologami Broniewskiego z Bitwy warszawskiej 1920. Uczestnicy w czasie trwania warsztatów zderzą słowa żołnierza i pijaka z liryką poety-rewolucjonisty. Może na końcu spotkania uda się stwierdzić, czy z tego zderzenia wyszedł awatar.
Wstęp 20 zł (w cenie wejście do MICET)
Informacja i zapisy: 12 422 40 40